Burzovní makléři v USA manipulovali s cenami zlata ve prospěch bank.

 

Makléř Deutsche Bank a Bank of America v New Yorku a makléř Bank of America a Morgan Stanley v New Yorku podvodně ovlivňovali tržní ceny zlata a dalších vzácných kovů tím, že zadávali velké objednávky na trzích s drahými kovy, které neměli v úmyslu realizovat a šlo jim cíleně o ovlivnění vzestupu a poklesu ceny.

Podle dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti „manipulovali s cenami pro svůj vlastní zisk a zisk bank. Oklamali tak ostatní obchodníky na komoditní a obchodní burze v New Yorku“.

„Oba muži také vedli další makléře k tomu, aby se zapojovali do praxe označované jako spoofing. V důsledku tohoto schématu byli ostatní účastníci trhu nuceni obchodovat se zlatem a komoditami za ceny, množství a v časech, za kterých by jinak neobchodovali,“ uvedlo Ministerstvo spravedlnosti USA. (Spoofing obvykle obnáší zaplavení trhů s deriváty příkazy, které obchodníci nemají v úmyslu provést, jejich cílem je pouze podvodná manipulace ceny která má za cíl ovlivnit ostatní a posunout cenu požadovaným směrem)

Po vyšetření případu pobočkou FBI v New Yorku tak byli Edward Bases (61) a John Pacilio (59) u soudu usvědčeni ze spiknutí za účelem spáchání bankovního podvodu s dopadem na finanční instituci a vícenásobného podvodu s finančními institucemi. Pacilio byl také odsouzen za podvody s komoditami.

Před soudem již stálo šest obchodníků největší americké banky JPMorgan Chase, která zaplatila rekordních 920 milionů dolarů za ukončení vyšetřování manipulace s trhem při obchodování s futures na kovy a s cennými papíry ministerstva financí.

Jako vůbec první obžalovaní ze spoofingu stanuli v roce 2017 před federálním soudem v Chicagu bývalý obchodník Deutsche Bank David Liew a bývalý obchodník s drahými kovy švýcarské banky UBS Andre Flotron.

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×