Cena zlata překonala hranici 2021 dolarů a zřejmě zůstane vysoká.

 

Cena zlata dnes překonala hranici 2021 dolarů, což je v přepočtu 43.328,- korun za troyskou unci (31,1 gramu). Zlato je na nejvyšší hodnotě od loňského března. Přispělo k tomu oslabení dolaru a snížení výnosů státních dluhopisů.

Slabší ekonomické údaje ze Spojených států také povzbudily k sázkám na pomalejší zvyšování úrokových sazeb, navzdory obavám z vysoké inflace kvůli vývoji cen ropy. Zlato je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty a vysoké inflace.

Během dne se cena zlata zvýšila až na 2024,79 dolaru za unci, nejvýše od 9. března 2022. Později část zisků smazala a odpoledne se zlato obchodovalo kolem 2018 dolarů za unci. Proti předchozímu dni si tak připisovalo 1,7 procenta. V reakci na růst ceny zlata posílily i další drahé kovy. Stříbro stouplo o více než tři procenta, platina o tři procenta a palladium o 0,6 procenta.

Podle Alexandra Zumpfeho, obchodníka firmy Heraeus, zůstane pravděpodobně z technického hlediska cena zlata vysoká a stabilizuje se na současné úrovni nebo ještě výše. Hranice 2050 dolarů by mohla působit jako důležitá úroveň rezistence a pokud bude překročena, mohla by cena rychle vystoupat na své rekordní maximum. 

Částečně převzato z idnes.cz

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz