ČNB rekordně nakupuje zlato k zajištění devizových rezerv.

Za únor a březen ČNB koupila víc zlata, než si obvykle pořizuje za celý rok a zlatý poklad České republiky se zvětšil na více než 15 000 kilogramů. Více než 25 let nedisponovala Česká národní banka (ČNB) takovým množstvím zlata jako letos.Březnový nákup 1,56 tuny zlata a dubnových 1,77 tuny zlata zřejmě signalizuje částečnou změnu struktury devizových rezerv ČNB

Nákupy zlata přitom v posledních deseti letech dosahovaly několik tisícovek troyských uncí  a nebyly nikdy větší než 20 tisíc uncí s výjimkou června roku 2020, kdy měla ČNB nejmíň zlata ve své historii, a to pouhých 7,8 tuny.

ČNB tak zřejmě mění svůj obsoletní a zjevně nesprávný postoj, dle něhož je zlato nepraktickou komoditou, protože obchody s ním nejde provést tak snadno a rychle jako s jinými instrumenty. ČNB zlato vzhledem k jeho likviditě a nákladům na skladování dlouhodobě nepovažovala za optimální formu devizových rezerv. Nákup 3.33 tuny zlata v průběhu pouhých dvou měsíců tak zřejmě signalizuje změnu struktury devizových rezerv. Ty se dnes skládají z 60 procent z dluhopisů, z 19 procent z akcií a zbytek převážně z eur, dolarů a několika dalších měn.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×