Investujte do zlata, dokud ČNB uměle drží vysoký kurs koruny, radí analytik

Cena zlata začala minulé pondělí klesat na nejnižší úroveň za celý srpen. Pod tlakem silného dolaru, který ještě posílil předseda Fedu, americké centrální banky, Jerome Powell, poté, co oznámil pokračování agresivní měnové politiky ke zkrocení inflace. Stejně, jako členka představenstva Evropské centrální banky (ECB), Isabel Schnabelová, když řekla, že centrální banky eurozóny musejí jednat důrazně, i když to stáhne jejich ekonomiky do recese.

Cena zlata si to pak namířila pod 1 720 dolarů za troyskou unci,  byť akcie podložené zlatem zůstaly o 17 dolarů dražší. Dolarový index dosáhl 20letého maxima, díky čemuž se pro ty, kdo drží jiné měny, zlato prodražuje.

Pro české investory ale bylo dobrou zprávou posílení koruny vůči dolaru, zřejmě v rámci intervencí České národní banky (ČNB), které už od začátku letošního roku přišly bezmála na 500 miliard korun. Švédská, norská i dánská koruna, polský zlotý a maďarský forint se už vůči dolaru propadly na úroveň roku 2000, zatímco česká koruna má díky stovkám miliard dolarů, za něž tuzemská centrální banka skupuje na trzích korunu, značné časové zpoždění.

Americký dolar se stále obchoduje kolem 24 korun, namísto reálného kursu kolem 42 korun, kde bylo maximum v roce 2000 a kde by se naše měna měla nyní obchodovat, soudě dle vývoje a korelace s výše uvedenými měnami.

Koruna vůči dolaru – dříve nebo později – musí razantně oslabit, protože není normální, že dolar je vůči koši měn na 20letém maximu, ale vůči koruně nikoliv. V současných politicko-ekonomických podmínkách prostě není důvod k tomu, proč by měla být česká koruna tak silná. Severské koruny, zlotý a forint, které jsou po dvaceti letech zpět pod svými minimy z roku 2000 a které byly s naší korunou vůči dolaru vždy v silné korelaci, jasně ukazují, že naše měna je silně nadhodnocená a čeká ji tvrdá korekce.

Z výše uvedeného vyplývá, že s nevyhnutelným pádem koruny vůči dolaru se zrcadlově zvýší i cena zlata pro české investory. Včasným nákupům zlata nahrává i výrok Matta Simpsona, hlavního analytika společnosti City Index pro agenturu Reuters: „Zlato pravděpodobně míří k 1 700 dolarům a má prostor jít k 1 680 dolarům za unci.“

Příští týdny tak vytvářejí pro ty, kdo budou kupovat zlato v českých korunách, příležitost, která se v budoucnosti nemusí po dlouhou dobu opakovat. Je to jednoduchá matematika: Při ceně 24 korun za dolar by unce zlata za 1 700 dolarů vyšla na cca 41 tisíc korun, bez intervencí centrální banky a souvisejícího nadhodnocení naší měny na 71 400 Kč.

Upraveno. Zdroj: Zlato c.z.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×