Polsko letos nakoupí 100 tun zlata

V Polsku se letos očekává nárůst inflace na 6,8 procenta a v příštím roce pokles pod čtyři procenta. „Máme situaci typickou pro západní svět. V Polsku byly úrokové sazby a inflace vždy o něco vyšší, protože jsme rychleji se rozvíjející zemí, víceméně dvakrát rychleji, než zbytek světa,“ řekl tento týden Adam Glapiński, šéf polské centrální banky (Narodowy Bank Polski, NBP).

Glapiński oznámil další kroky zaměřené na omezení inflace, které zároveň nezpomalí rozvoj ekonomiky. Díky účinným opatřením dosáhla polská centrální banka v posledních letech rekordních zisků a zvýšila své devizové rezervy na rekordní úroveň.

Glapiński, jenž byl do funkce guvernéra jmenován v roce 2016, už loni v březnu uvedl pro agenturu Reuters, že centrální banka chce v průběhu několika let koupit alespoň dalších 100 tun zlata a ponechat si ho v Polsku. Nyní guvernér v polských médiích uvedl, že banka hodlá nakoupit dalších 100 tun zlata – v příznivé situaci, ve správný čas a ve správných dávkách – už letos.

Polská národní banka dosud do svých devizových rezerv nashromáždila přes 232 tun zlata. V letech 2018-2019 nakoupila celkem 125,7 tuny zlata a poté se rozhodla převést téměř polovinu zásob (100 tun) z Bank of England do trezorů Polské národní banky.

Zásoby zlata v držení NBP byly ke konci roku 2021 téměř dvakrát větší, než ve Švédsku (126 tun), podobné těm v Belgii (227 tun) a o něco menší, než v Rakousku a Španělsku (280 tun). Se svými zlatými rezervami se Polská národní banka řadí na 23. místo mezi centrálními bankami na světě a na 11. místo mezi evropskými centrálními bankami.

„Zlato je nejlepší rezervou našich rezervních aktiv,“ řekl Glapiński v loňském rozhovoru pro web týdeníku DoRzeczy.pl a dodal: „Diverzifikuje geopolitické riziko a je jakousi kotvou důvěry, zejména v dobách napětí a krizí.“

Podle šéfa polské centrální banky existuje několik důvodů, proč zlato hraje ve strategii správy devizových rezerv NBP zvláštní roli: „Především nepředstavuje ničí závazek, a proto je prosto úvěrového rizika – postrachu všech správců aktiv.“

„Zlato navíc není přímo spojeno s hospodářskou politikou žádné země, je imunní vůči turbulencím na světových finančních trzích a jeho fyzikální vlastnosti zajišťují trvanlivost a prakticky nezničitelnost,“ vypočítal Glapiński.

Všechny tyto vlastnosti podle guvernéra polské centrální banky činí ze zlata bezpečné aktivum, jehož hodnota obvykle roste v podmínkách zvýšeného rizika finančních nebo politických krizí: „V důsledku toho se zlato vyznačuje relativně nízkou korelací s hlavními třídami aktiv – zejména s americkým dolarem, který dominuje v portfoliu rezerv NBP – což má pozitivní dopad na diverzifikaci finančních rizik.“

„Zlato samozřejmě není stabilním zdrojem příjmů v tradičním smyslu,“ vysvětlil Adam Glapiński: „Unce zlata sice nevyplácí úroky ani dividendy, ale za prvé – těžko jí to vyčítat v době, kdy má většina světových státních dluhopisů záporný výnos, a za druhé, na trhu se zlatem jsou stále k dispozici některé investiční příležitosti. A mimo jiné proto, abychom je mohli využít, držíme část svých zdrojů v zahraničí.“

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×