Polsko nakoupilo 15 tun zlata. Podle guvernéra se musí připravit na nejhorší.

Polská centrální banka významně navýšila objem rezervního fyzického zlata a k dnešnímu dni vlastní celkem 7,828 milionu trojských uncí, celkem 243,5 t v hodnotě cca. 347 miliard Kč.

Na otázku proč centrální banka vlastní takové množství zlata guvernér Glapiński odpověděl, že zlato si zachová svou hodnotu, i když někdo přeruší dodávky do globálního finančního systému. "Samozřejmě nepředpokládáme, že k tomu dojde. Ale jak se říká - štěstí přeje připraveným. A centrální banka musí být připravena i na ty nejnepříznivější okolnosti. Proto má zlato zvláštní místo v našem procesu
řízení měny,“ dodal Glapiński.

Centrální banky v minulém roce nakoupily rekordní množství zlata, nejvíce od roku 1950 a zdá se, že současné nákupy středoevropských bank trend následují. Mnoho centrálních bank očekává další snižování podílu dolaru v globálních devizových rezervách. Blok zemí kolem skupiny BRIC se dokonce s nejvyšší pravděpodobností aktivně snaží omezit vliv dolaru a nahrazují jej v platebním styku juanem nebo národní měnou. To s sebou ale nese riziko stability národních měn.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×