Proč banky manipulují s cenou zlata?

Nejvyšší inflace za 40 let, nejvážnější válečný konflikt od druhé světové války v Evropě, evropská a americká ekonomika jsou oslabeny více než dvouletou pandemií covidu a stojí na prahu recese. Proč cena zlata ještě nevystřelila vzhůru, přestože podmínky jsou pro to nejpříznivější za několik dekád? Velké banky totiž podržely finanční systém a stlačily ceny drahých kovů krátkodobě dolů.

Letošní rok je pro ceny drahých kovů jako horská dráha. Po vypuknutí války na Ukrajině dokonce zlato krátkodobě otestovalo historická maxima ze srpna 2020, aby potom část svých zisků odevzdalo. Od března letošního roku, kdy zlato dosáhlo maxima okolo ceny 2 070 dolarů za unci, jeho hladina prošla významnou korekcí až k ceně kolem 1 700 dolarů. Mnohé tento vývoj překvapil, zejména když čelíme největší inflační výzvě od konce sedmdesátých let minulého století.

CENU ZLATA NEJDE PODVÉST, ALE KRÁTKODOBĚ OVLIVNIT

Zlato je lakmusovým papírkem, který ukazuje, jak moc je finanční systém zdravý, stabilní, jak silná je ekonomika, a především jak zdravé máme stávající peníze nebo jak moc jich centrální banky zneužívají pro vytváření inflace. Dlouhodobě nelze zlato podvést, ale krátkodobě lze s jeho cenou manipulovat.

Pokud si uvědomíme funkci tohoto „lakmusového papírku“ ve finančním systému, je dokonce pochopitelné, že s cenou zlata velké systémové banky občas manipulovat musí, aby se neukázalo, že „král je nahý“. A přesně toho jsme svědky v letošním roce.

Vysoká inflace ztěžuje pozici centrálním bankám, které by potřebovaly ekonomiku stimulovat, aby zajistily další nepřetržitý růst ekonomiky a díky tomu napomohly k udržitelnosti dluhů států, firem i občanů, ale stimulovat nyní nemohou, protože předchozími kroky nastartovaly obrovskou inflaci. A aby toho nebylo málo, čelí výzvám jako Green Deal a energetické krizi.

NA VOLNÉM TRHU BY ZLATO BYLO DVAKRÁT DRAŽŠÍ

V tomto prostředí by měla cena zlata doslova vystřelit vzhůru. Na volném, nemanipulovaném trhu by k tomu také došlo. Ale cena drahých kovů se tvoří na papírovém trhu s kontrakty, které z velké části nejsou kryty fyzickým kovem.

Díky tomu mohou velké systémové banky navyšovat nabídku papírového zlata a stříbra, a tím zastavovat jeho další růst. Nebo, pokud jejich nabídka bude opravdu masivní, mohou dokonce způsobit dočasný pokles ceny. A přesně k tomu dochází v posledních měsících.

Jenom pro zajímavost, trh s fyzickými kovy v roce 2022 explodoval a poptávka po fyzickém zlatě, ne však papírových příslibech, je historicky rekordní.

Pokud by totiž banky cenu zlata nemanipulovaly a cena zlata by plynule rostla spolu s nabídkou peněz, inflací, riziky, byla by v současnosti reálně klidně dvojnásobná, tedy okolo 4 000 dolarů.

DOŠLO BY K VÝPRODEJI AKCIÍ A PENĚZ NA ÚČTECH

Investoři a držitelé peněz by se začali zbavovat klesajících akcií, peněz na účtech, které jim likviduje inflace, a utíkali by do bezpečí žlutého kovu. Tím by docházelo k oslabování finančního systému a narušování jeho stability. Bylo jim totiž jasné, že kdyby to neudělali, cena zlata a stříbra by nyní byla pravděpodobně násobně vyšší než na konci roku 2021. Objem prodejů byl dokonce tak agresivní, že nejenže zastavil růst ceny, ale dokonce způsobil její snížení. Na tomto poklesu samozřejmě banky vydělaly ohromné peníze.

MANIPULACE KONČÍ, BANKY BUDOU Z RŮSTU CENY PROFITOVAT

Vše ale nasvědčuje tomu, že je tato korekce již na svém konci. Další manipulace ceny dolů by již byla pro ně příliš nákladná a zbytečná. Navíc nyní mohou tito hráči profitovat z budoucí rostoucí ceny drahých kovů. Americký dolar v očekávání rostoucích sazeb vyrostl na svá 20letá maxima. A silný dolar většinou znamená slabší zlato a naopak.

Americká ekonomika však vstupuje do recese a velmi pravděpodobně již tento podzim americký Fed přestane zvyšovat sazby, aby podpořil ekonomiku v recesi. Tím dolar začne oslabovat, což potlačí cenu drahých kovů nahoru. Velké banky se na tomto vývoji nákupy zlata a stříbra samozřejmě vyvezou.

Recesi ekonomiky se již téměř nelze vyhnout a je velmi pravděpodobné, že centrální banky, jen jak inflace trochu opadne, začnou znovu stimulovat. Budou dále znehodnocovat již existující peníze.

Zdroj: Roklen 24

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×