Růst ceny zlata pokračuje, dolar oslabuje a Čína zvyšuje produkci.

 

China Gold Association (CGA) zaznamenala v uplynulém roce 2022 skokový nárůst těžby a produkce zlata o 13,09 %, uvedla ve své zprávě agentura Xinhua News Agency.  „Největší světový producent a spotřebitel zlata zaznamenal podle údajů CGA v roce 2022 celkovou produkci zlata převyšující 372 048 tun. Produkce se tak oproti roku 2021 zvýšila o 43 065 tun."

Spotřeba zlata využívaného k výrobě šperků a pro průmyslové použití sice poklesla, ale celkový import do země zřejmě výrazně vzrostl. Oficiální nákupy zlata v Číně za uplynulé tři roky proto dávají tržním býkům důvod k optimismu a posilují předpoklad růstu ceny zlata v roce 2023. Citic Securities, největší národní makléřská společnost, předpovídá, že ceny letos překonají rekordy.

„Masivní a zvyšující se nákupy zlata globálními centrálními bankami jsou jedním z nejspolehlivějších indikátorů signalizujících nárůst cen drahých kovů,“ uvádí Citic Securities Peking. Očekává se, že ceny zlata si udrží tempo a budou podpořeny zmírněním očekávání ohledně zvýšení úrokových sazeb Fedu, pokračování geopolitických konfliktů a ekonomické recese.

Vzestup cen drahých kovů by mohl být podpořen poptávkou po bezpečných aktivech tvořících konzervativní útočiště proti geopolitickým rizikům a obavám z globální recese. Předpokládané pomalejší zvyšování úrokových sazeb v roce 2023 tak ubralo část síly amerického dolaru. Podle údajů agentury Bloomberg letos americká měna ztratila 1,2 % své hodnoty vůči hlavním konkurentům.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz