Certifikace a LBMA

Definice ASSAY v průmyslu drahých kovů má dva významy. Assay je v zásadě testovací postup analýzy a měření jemnosti kovu testováním jeho složení ve slitinách, drahých kovech a rudách. Jedná se o základní proces při určování množství drahého kovu v ložisku minerálů. Testeři poskytují výsledky a hodnocení testu a mapují je a používají je k vyhodnocení budoucích vrtných operací a potenciálních ložisek, které lze prozkoumat. Když hovoříme o drahých kovech, jako je zlato, stříbro nebo platina, termín ASSAY také označuje způsob, jak zajistit, aby mincovna  či rafinérie vyprodukovala určité slitky podle odpovídajících standardů čistoty a obsahu drahých kovů. Jinými slovy, mincovna a rafinérie nabízející na ASSAY kartě 0,9999  čistého zlata zaručuje, že všechny zlaté cihly vyražené v této šarži splňují standardy čistoty uvedené na kartě. 

Certifikace investičních slitků se označuje slovem ASSAY, u všech slitků by měl být na certifikátu podpis testujícího (Certified Assayer). Testování slitků pro rafinéry akredituje LBMA (www.lbma.org.uk), která určuje Assayery (testující). Seznam všech rafinérů pod LBMA najdete zde.

Po celém světě existuje mnoho rafinérií drahých kovů, některé působí na jejich domácích trzích a některé mezinárodně, dokonce globálně. Mnoho, ale v žádném případě ne všechny z těchto rafinerií je na seznamech dobrých dodávek zlata nebo stříbra. Tyto seznamy udržuje London Bullion Market Association (LBMA) a identifikují akreditované rafinerie velkých (velkoobchodních) zlatých a stříbrných slitků, které nadále splňují přísné a zdatné standardy rafinace a testování, a které jsou zároveň finančně životaschopné a stabilní společnosti. V současné době je na seznamu Good Delivery List se zlatem společnosti LBMA 71 rafinérů a na jeho seznamu Good Delivery List se stříbrem 81 rafinérií,  jen něco málo přes 50 z těchto rafinérií je akreditováno jak na zlato, tak na stříbro.

V nejvyšších vrstvách světových rafinérií drahých kovů vyniká řada jmen díky jejich naprosté škále a rodokmenu, jakož i díky jejich celosvětovému uznání značky při výrobě široké škály zlatých a stříbrných prutů s investičním stupněm. Tato jména zahrnují PAMP, Argor-Heraeus, Metalor Technologies, Heraeus, Valcambi, Tanaka Kikinzoku Kogyo a Rand Refinery.

 

Slitek s doprovodným certifikátem autentičnosti

Vacambi_certifikace.jpg

Zde můžete vidět např. slitky od Vacambi s doprovodnými certifikáty ASSAY

Slitek v ASSAY kartě

assay-argor.jpg

Zde můžete např. vidět slitky od Argor-Heraeus SA v ASSAY kartě - vlevo verze, která se již nepoužívá, vpravo verze kterou má Argor.Heraeus nyní v nabídce

 

Rozdíl mezi ASSAY kartou ( certifikátem ) a doprovodným certifikátem ASSAY?

Assay karta - certifikát je zalitý v PET obalu spolu se slitkem, kdežto doprovodný certifikát ASSAY přichází se slitkem zvlášť. 

 

ASSAY karta (certifikát) nebo doprovodný certifikát o autentičnosti?


Při investování do drahých kovů jste si pravděpodobně všimli, že některé slitky přicházejí s certifikátem pravosti v zatavených PET obalech nebo doprovázeny certifikáty pravosti.

Je tomu tak kvůli praktičnosti. U menších slitků, které je možno zatavit do PET obalu velikosti kreditni karty se zatavuje slitek společně s certifikátem. U slitků, které nejsou zataveny v PET obalech se posílá doprovodný certifikát pravosti zvlášť.

Jaký typ certifikátu Vám tedy přijde zaléží na gramáži. Z pravidla všechny slitky do 100g jsou zataveny společně s certifikátem v ASSAY kartě, slitky nad 100 g se dodávají s doprovodným certifikátem Assay.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×