Testování a ověřování pravosti slitků a mincí z drahých kovů

Testování a ověřování pravosti slitků a mincí z drahých kovů

Pro vaši a naši bezpečnost ověřuje naše laboratoř zlaté a stříbrné slitky a mince pomocí několika testovacích přístrojů a postupů.

Nejmodernější vybavení nám umožňuje provádět měření a testování zlata a stříbra, ale taktéž platiny a paladia. Ve všech případech se jedná o nedestruktivní metody které lze provádět bez poškození nebo rozbalení slitků a mincí.

Základní měření

Základní měření provádíme pomocí speciálního magnetu, posuvného měřítka a certifikované laboratorní váhy.

Cílem testu je vyloučení feromagnetického materiálu, kontrola hlavních rozměrů, porovnání s originálem (je-li k dispozici), kontrola hmotnosti, porovnání s deklarovaným údajem, hrubý výpočet hustoty (umožňuje-li to obal) a porovnání s tabulkou materiálů.

Výstupem základního testu je 

·        ověření, že vzorek neobsahuje ocelové jádro

·        ověření, zda rozměry a hmotnost jsou správné

·        ověření, že přibližná hodnota hustoty odpovídá deklarovanému kovu.

 leuchtturm-digitalni-suplera-exakt-solar.jpg.big.jpg

Měření elektrických vlastností na povrchu vzorku, napříč celým vzorkem a provedení testu hustoty.

Verifikátor PMV PRO dokáže provádět čtyři různá měření, která ověřují, zda mince nebo cihla skutečně obsahují očekávaný kov. Pomocí dvou mostových senzorů dokáže PMV PRO měřit odpor napříč celou tloušťkou vzorku a zjistit, jestli je stejná jako na povrchu. Tímto způsobem můžete detekovat vložené kovy a falešné jádro. Mostové senzory dokáží také měřit tloušťku vzorku. Po zadání hmotnosti a tloušťky můžete s PMV PRO určit, zda je hustota (specifická hmotnost) vzorku v souladu s uvedeným kovem.

Přímo na obrazovce lze otestovat, zda délka, šířka nebo průměr vzorku odpovídá hmotnosti, odporu, typu kovu a tloušťce vzorku.

Databáze PMV PRO obsahuje řadu standardních kovů a slitin jako čisté zlato, 22K zlato s příměsí mědi (Krugerrand), 22K zlato 3% stříbro 5.3% měď (American Gold Eagle), 98.6% zlato (Dukátové zlato) a 90% zlato s mědí, čisté stříbro, mincovní stříbro, 90% stříbro, starší 90% stříbro, 80% stříbro a Britannia stříbro, platina, palladium, rhodium a měď.

 10-mericka-ryzosti-Sigma.jpg  pmv-pro.jpgTL_SIGMA_VRFRPROBRDG-02-popup.jpg    40FT000101.jpeg

Měření pomocí ultrazvukového přístroje

Ultrazvukový tloušťkoměr je elektronický přístroj založený na šíření a odrazu ultrazvuku. Transduktorem umístěným v sondě přístroje přiložené k povrchu měřeného materiálu je vyslán ultrazvukový signál. Ten se v měřeném materiálu šíří určitou známou rychlostí, specifickou pro ten který druh materiálu. Na konci měřené tloušťky, tj. na rozhraní s jiným prostředím, se odráží a po zpětném průchodu je zachycen sondou přístroje. Ze známé rychlosti šíření ultrazvuku v konkrétním materiálu a doby dvojího proběhnutí signálu měřeným místem přístroj vypočítá délku dráhy signálu, tedy tloušťku měřeného materiálu.

 

Jak bylo popsáno výše, rychlost šíření ultrazvukových vln má u rozdílných materiálů i rozdílnou dobu průchodu, přístroj tedy naměří vždy pouze jeden materiál (ten, který byl zvolen před samotným přiložením sondy). Pokud tedy slitek obsahuje jádro z falešného kovu, přístroj naměří tloušťku pouze od povrchu slitku k tomuto jádru. Výsledná tloušťka tak bude mnohem menší, než by měla být tloušťka pravého slitku. Touto metodou tedy odhalíme skryté jádro z jiného materiálu.

 ultrazvuk.jpg


Ověřování ryzosti šperků a zlomkových drahých kovů

 

Při ověřování a zkoušení zlata, platiny a stříbra ve špercích a zlomcích používáme metodu testování na prubířském kameni za pomoci kyselin a rovněž digitální tester AGT3.

Nový a pokročilý tester AGT3 je ultimátní verifikační nástroj pro testování zlata a platiny. Tento vrcholový přenosný ruční tester má výjimečnou přesnost, snadno se používá a za pár vteřin poskytne přesné výsledky. Zobrazuje karátovou hodnotu i procento zlata, přičemž testuje všechny barvy zlata od 6kt po 24kt a platinu.

zoom_47be83f111eada33d16bde9cd28a6171.jpeg  KN_06_1.jpg

Testujeme a ověřujeme také drahé kameny.

zoom_29e17360354f0e155667acd69814cd6d.jpeg Presidium_Duo_Tester_II_1.jpg Presidium_Duo_Tester_II_2.jpg

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×