Naši dodavatelé

Valcambi SA

Švýcarská společnost Valcambi je největší světovou rafinérií a naším předním dodavatelem. Zpracování drahých kovů se věnuje více než padesát let a jako jediná slévárna působí na pěti kontinentech. Ročně dokáže zpracovat neuvěřitelných 1200 tun zlata a 400 tun stříbra. Laboratoř Valcambi byla první, která získala uznání švýcarské vlády za zkoušky ryzosti, obchod a tavení cenných kovů. Valcambi je také více než 40 let jediným výrobcem slitků pro banku Credit Suisse. Oblíbenými produkty Valcambi jsou zlaté a stříbrné slitky, které svým tvarem připomínají tabulku čokolády. Tyto cihličky jsou prolisy rozděleny na samostatné gramové slitky, které lze od sebe snadno a bez ztráty materiálu oddělit.

Provoz rafinerie ve Valcambi byl zahájen v roce 1961. V roce 1967 odkoupila Credit Suisse 80% společnosti od jejích zakladatelů. Zbývajících 20% podílu ve společnosti Valcambi odkoupila Credit Suisse v roce 1980 a rafinerie se tak stala dceřinou společností banky se stoprocentní účastí. V prosinci roku 2003 odkoupila stoprocentní podíl ve Valcambi nová společnost, European Gold Refineries Holding SA („EGR“), vytvořená zakladateli Valcambi (50%) a Newmont Mining Corporation (50%). Newmont Mining Corporation je druhým největším producentem zlata na světě s významnými aktivy či provozy na pěti kontinentech. Zakladatelé Valcambi jsou skupinou soukromých švýcarských investorů, kteří se pohybují v oblasti obchodu s drahými kovy již více než 50 let. Akciový kapitál je rozdělen mezi Newmont (60,6%) a soukromé investory (39,4%).

PROFIL SPOLEČNOSTI

Ústředí společnosti a provoz rafinerie se nachází v Balerně nedaleko města Chiasso v jihovýchodním Švýcarsku poblíž italských hranic. Podnik je umístěn v blízkosti hlavní silniční sítě, čtvrt hodiny jízdy na sever od Lugana a půl hodiny cesty na jih od Milána v Itálii. Nejbližším mezinárodním letištěm je Miláno Malpensa, 30 minut jízdy ze sídla společnosti. Továrna drahých kovů Valcambi se nachází na ploše 33 hektarů. Využitím soudobé technologie používá celý provoz systémy nejpřísnější kontroly bezpečnosti a kvality.

Rafinerie na drahé kovy je jednou z největších zařízení tohoto typu na světě. V roce 2009 zpracovala továrna více než 1000 metrických tun drahých kovů. Valcambi dodává kompletní řadu služeb, od rafinace po výrobu slitků a ražených ingotů, zkoušky ryzosti, vývoj odborných polotovarů pro hodinářský průmysl a také návrhy a výroba mincí, medailí, výlisků a složitých slitin.

PROČ VALCAMBI?

Rafinerie má sídlo ve Švýcarsku, což poskytuje bezpečnost a extrémně nízké riziko spolu s politickou stabilitou a zdravou ekonomikou. Existují tedy dobré důvody, proč zůstává Švýcarsko domovem více než 50 % celosvětových peněz.

KVALITA A SLUŽBY

Laboratoř Valcambi byla první, která získala uznání švýcarské vlády za zkoušky ryzosti, obchod a tavení cenných kovů. Zařízení jsou kontrolována Švýcarským federálním metrologickým úřadem a podléhají akreditaci dle standardů ISO/IEC 17025. Celý provoz je v souladu s ISO 9001 . „Výrobky Valcambi jsou důvěryhodné a její služby spolehlivé.“

Valcambi je rafinér splňující přísné standardy normy „London Good Delivery“ a výrobky jsou obchodovatelné na všech hlavních burzách včetně Curychu, New Yorku, Tokia a Dubaje.

VÝROBA

Valcambi je již mnoho let jedním z největších světových výrobců slitků a ražených ingotů. Rafinerie Valcambi vyrobila jako první jednouncový ražený ingot na světě. Valcambi je již více než 40 let stále jediným výrobcem slitků pro banku Credit Suisse.

Kdykoli uvidíte symbol Valcambi na slitku či ingotu spolu s registrovanou puncovní značkou, budete vědět, že tento byl rafinován, přezkoušen, odlit nebo ražen ve Valcambi.

Rafinace surovin zahrnuje: zlato z dolů, zlomky ze šperků, zlomky z hodinářského průmyslu a Centrálních Bank. Získané kovy jsou nejdříve roztaveny v indukční peci, aby se zajistil stejnoměrný a reprezentativní vzorek. Výsledný materiál je poté rafinován využitím elektrolytických nebo chemických nebo Millerových procesů, aby došlo k oddělení nečistot a k vytvoření cenného kovu té nejvyšší kvality (v hodnotách u zlata až do 99,999 %, u stříbra až do 99,99 %, u platiny a paladia až do 99, 95 %). Rafinovaný výrobek se dále používá k výrobě konečných výrobků nebo polotovarů. Během zpracovávání je zaručeno dodržení nejvyšších standardů kontroly dopadu na životní prostředí a čistí se veškeré kapaliny a plyny, které vznikají při rafinačních procesech.

ODLÉVANÉ SLITKY

Jsou vyráběny naléváním roztaveného cenného kovu přímo do forem. Valcambi vyrábí řadu slitků ve velikostech: 5 tola, 10 tola, 50 gramů, 100 gramů, 500 gramů a jeden kilogram. Valcambi vlastní plně automatizované výrobní zařízení na tola slitky a kilové slitky, které je schopno vyrábět 24 hodin denně, sedm dní v týdnu tak, aby byly objednávky vyřízeny co nejdříve. Po zlatě, které se používá jako prostředek směny na určitých trzích, je poptávka v podobě slitků jak od velkých, tak i od malých investorů. Valcambi vyvinulo několik různých standardních slitků, které odpovídají požadavkům trhu, a naše flexibilita zajišťuje, že jsme schopni rychle dodat nové provedení zákazníkům.

RAŽENÉ SLITKY

Ražené slitky (někdy nazývané plátky/destičky) jsou odříznuty ze zvláštně připravených válcovaných kovových plátů. Ingoty mají velmi vysokou kvalitu zpracování a jsou vyráběny ve stejném zařízení, jako ražené mince Valcambi. Naše standardní ražené ingoty mají logo Valcambi na obou stranách. Jsou celosvětově akceptovány a mohou být objednány ve třech různých formátech balení: Ingoty jsou bezpečně zabaleny v PETG sáčcích společně s certifikátem velikosti kreditní karty (dostupné pouze pro zlaté ingoty od 1 gramu do 100 gramů). Systém balení byl vyvinut tak, aby poskytoval dokonalou ochranu před vlhkem, a také poskytuje atraktivní balení ingotu. Balení je provedeno v PVC sáčcích buď s certifikátem zvlášť, nebo jsou ingoty zabaleny společně s certifikátem. PVC sáček je standardním balením pro zlaté slitky a ingoty v rozsahu od 250 do 500 gramů (platí také pro platinu, palladium a stříbro.)

Všechny výrobky vyrobené ve slévárně a razících zařízeních, jsou před expedicí certifikovány laboratoří a důkladně prověřeny firemními odborníky.

Známka kontroly ryzosti (registrovaná puncovní značka) je zárukou kvality švýcarské práce. Zaručuje nejvyhledávanější slitky na světě, po kterých touží znalci cenných kovů stejně jako investoři.

Vývoj v oblasti výrobků a technologie stále pokračuje. Slitky Valcambi jsou připravovány z kovů, které jsou zušlechtěny a podrobeny analýze v akreditované laboratoři Swiss Central Office.

Dobré jméno znamená v oblasti luxusního zboží vše. Valcambi je jméno, kterému nejznámější společnosti švýcarského hodinářského průmyslu důvěřují již více než čtvrt století.

RAŽENÉ MINCE

Valcambi má mnohaleté zkušenosti v tvorbě, designu a výrobě numizmatických mincí a medailí. Kombinace švýcarské preciznosti, nejnovější technologie a výborné zručnosti umožňuje vytvářet vysoce kvalitní pamětní zlaté mince a medaile, mince jako zákonné platidlo a další mince a medaile z drahých kovů.

Valcambi vyrábí polotovary z drahých kovů vysoké kvality pro mince po celém světě. Valcambi se specializuje na výrobu polotovarů z ryzího zlata a z různých slitin zlata. Vyrábí také řadu polotovarů mincí z platiny a palladia v širokém rozpětí velikostí.

Valcambi je také schopna vyrábět polotovary na zakázku v jakékoli velikosti či tvaru a ve zvláštním designu dle požadavků zákazníka. Povrch polotovarů může být upraven ve válcovně nebo bubnu. Hrana může být hladká, geometricky vroubkovaná, vroubkovaná se zaoblenou hranou či v jakékoli kombinaci dle požadavků klienta. Pro vylepšení kvality mohou být polotovary na základě žádosti také temperované.

S léty zkušeností v tomto odborném odvětví je Valcambi první na světě ve výrobě polotovarů mincí. Technologie společnosti Valcambi, zkušenosti se zakázkovou výrobou a flexibilita v provedení jsou důvody, pro které si banky, vlády a soukromé mincovny vybírají Valcambi jako přední dodavatele polotovarů z drahých kovů.

 

Argor-Heraeus SA

Mezinárodní společnost Argor-Heraeus SA je významným rafinérem drahých kovů s dlouholetou tradicí a excelentní celosvětovou reputací. Její hlavní činností je převážně:

 • výrobu ingotů a slitků z drahých kovů (zlata, stříbra, platiny a palladia)
 • výrobu polotovarů ze zlata pro hodinářský a klenotnický průmysl
 • výrobu zlatých medailí a mincí
 • rafinaci a recyklaci vstupních surovin

Sídlo společnosti a hlavní výrobní závod se nachází v jihovýchodním Švýcarsku, další závody a kanceláře jsou situovány v Itálii, Německu, Rusku a v Latinské Americe. Díky instalování moderní technologie na rafinaci drahých kovů v novém závodě ve Švýcarsku v roce 1988 a jejímu rozšíření v roce 1998 dosahuje výrobní kapacita jen ve zpracování ryzího zlata úctyhodných 400 tun za rok.

Firma Argor-Heraeus SA je svými produkty – slitky a pruty drahých kovů akreditována na všech významných světových burzách:

 • LMBA - London Bullion Market Association
 • NYMEX - New York Mercantile Exchange (COMEX Division)
 • TOCOM - Tokyo Commodity Exchange
 • DMCC - Dubai Multi Commodities Centre

Pro mezinárodní obchod s pruty a slitky drahých kovů (zlata a stříbra) je nejdůležitější seznam rafinérů, kteří jsou schváleni a zveřejnění londýnskou burzou drahých kovů, tedy "London Bullion Market Association" nebo zkráceně jen LBMA. Produkty vyrobené v rafinérii, která má akreditaci LBMA jsou považovány za „Good Delivery“ pruty a slitky. Jejich kvalita odpovídá nejvyšším standardům a jsou celosvětově bez námitek akceptovány, obchodovány na všech ostatních burzách a obchodníků po celém světě.

Firma Argor-Heraeus SA je od roku 1961 akreditována u LBMA ve zlatém seznamu „Good Delivery“ rafinérů a od roku 1992 ve stříbrném seznamu „Good Delivery“ rafinérů. Kromě toho je také jedním z pěti celosvětově schválených a ustanovených odborných znalců londýnskou burzou drahých kovů = LBMA. Hlavním úkolem odborných znalců je sledování dodržování platnosti všech standardů kvality u schválených členů „Good Delivery“ seznamu.

Firma Argor-Heraeus SA je také držitelem pečetí kvality od "Swiss Central Office for Precious Metals Control" (Švýcarského centrálního úřadu pro kontrolu drahých kovů). Tato pečeť kvality je vyražena nebo vylisována na každém slitku vyrobených firmou Argor-Heraeus SA.

ZLATÉ SLITKY

Firma Argor-Heraeus SA vyrábí zlaté slitky následujícími způsoby:

 • odlévané
 • ražené
 • technologií Kinebar

Zlaté slitky se vyrábí s vlastním logem, ale i jako zakázková výroba, např. pro své akcionáře: Münze Österreich AG, Commerzbank nebo na objednávku pro banky z celého světa např: UBS, atd. Tyto zlaté slitky mají vlastní logo zákazníka a vždy značku kvality: Melter Assayer.

Všechny zlaté slitky vyrobené rafinérií Argor-Heraeus SA – která je od roku 1961 akreditovaná u londýnské burzy drahých kovů = LBMA, splňují přísné podmínky a standardy kvality „Good Delivery“ a jsou celosvětově bez námitek akceptovány a obchodovány na všech ostatních burzách a u obchodníků s drahými kovy. Všechny zlaté slitky mají ryzost 999,9/1000 Au a jsou na celém světě osvobozeny od DPH včetně ČR.

ODLÉVANÉ SLITKY (ODLITKY)

Existuje 6 velikostí odlévaných zlatých slitků: 10 tola, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g a 400 oz. Zlaté slitky o hmotnosti 10 tola = 116,64 gramů se vyrábějí hlavně pro zákazníky ze Středního Východu a z Indie. Bankovní zlaté pruty o hmotnosti 400 oz (1 oz = 31,1035 gramů) jsou obchodovány na londýnské burze drahých kovů = LBMA a dalších světových burzách. Mezi účastníky burzy, kterými jsou centrální banky, velké obchodní banky, velcí investoři a rafinéři.

Všechny odlévané zlaté slitky mají své vlastní výrobní číslo a kromě 400 oz prutů jsou dodávány s certifikátem.

Na slitcích jsou vyraženy následující údaje:

 • vlastní logo firmy Argor-Heraeus SA
 • hmotnost
 • ryzost: Fine Gold 999,9
 • pečeť kvality Melter Assayer
 • produkční číslo

Společnost Argor-Heraeus SA také vyrábí slitky na zákazku pro výzanmné světové společnosti jako jsou například:

 • Münze Österreich AG
 • Commerzbank
 • Heraeus, Hanau
 • UBS – Union Bank of Switzerland

Argor Heraeus SA je světovým výrobcem zlatých a stříbrných slitků. Rafinér a jeho výrobky splňují přísné podmínky standardu kvality „Good Delivery“ a jsou celosvětově bez námitek akceptovány. Firma vyrábí slitky na zakázku jednak pro své akcionáře (Münze Österreich, Commerzbank, Heraeus), ale i pro renomované banky a společnosti (UBS, atd.).

Na slitcích je místo loga firmy „Argor Heraeus SA“ umístěno logo zákazníka. Na každém slitku vyrobeném ve firmě Argor Heraeus SA je vyražena pečeť kvality „Melter Assayer“ udělená "Swiss Central Office for Precious Metals Control" (Švýcarským úřadem pro kontrolu drahých kovů). Pokud se ke slitkům dodává certifikát (např. u slitků KinebarTM), je také označem logem „Argor Heraeus SA“.

PAMP - Produits Artistiques Métaux Précieux

Produits Artistiques Métaux Précieux, lépe známý jako PAMP SA, je přední světový nezávislý a nejprestižnější rafinér drahých kovů. PAMP SA byla založena ve Švýcarsku v roce 1977 jako nezávislá společnost, což jí umožňuje neomezenou svobodu, flexibilitu, rychlost a personifikovaný přístup. Poslání této švýcarské společnosti je postaveno na zajištění nejvyššího standardu kvality.

Jako jeden z předních světových rafinérů a zpracovatelů drahých kovů, je PAMP zvláště dobře známý svým průkopnickým duchem, o čemž svědčí zavedení široké škály dekorativních vzorů malých cenných slitků. PAMP je první v oboru, jehož cílem bylo rozšířit hranice pojetí cenných slitků. Slitky lze použít jako dárek, vhodný pro všechny příležitosti.

Společnost je známá výrobou malých slitků investičních cenných kovů se znakem Fortuny, římské bohyně šťastné náhody (řecké Tyché). Tato bohyně je známá tím, že se usmívá na všechny, kdo hledají její přízeň a sype jim z rohu hojnosti. Zavedením motivu Fortuny, která zdobí zlaté, stříbrné, platinové a palladiové slitky, zaznamenala PAMP SA významný mezinárodní úspěch.

Každý slitek PAMP SA garantuje kvalitu, hmotnost a obsah drahých kovů.

Produkty PAMPu získaly ocenění „Good Delivery“ od London Bullion Market Association (LBMA), London Platinum and Palladium Market (LPPM), Národní banky Švýcarska, tokijské burzy cenných papírů (TOCOM), newyorské burzy TOMEX, dubajské burzy zlata a komodit a Chicago Mercantile Exchnage (CME). Od obou londýnských asociací rovněž získala akreditaci „Referee“. Společně s PAMPem se touto akreditací mohou pochlubit již pouze dvě další firmy na světě.

Velkou výhodou slitků certifikovaných společností PAMP, ať už jde o slitky jejich výroby, nebo certifikované partnerské slitky, je jejich neomezená likvidita kdekoliv na světě. Investor se proto nemusí bát nakoupit slitky například ve střední Evropě a poté je prodat třeba ve Spojených státech, což není u všech společností samozřejmostí.

Významnou přidanou hodnotou slitků PAMP je navíc i jejich nezaměnitelné estetické zpracování. Motiv Fortuny, římské bohyně štěstí a hojnosti, zdobí celou jednu stranu slitku a byl vůbec prvním dekorativním motivem, který kdy zdobil drahokovový investiční slitek. Jsou na něm vyobrazeny všechny čtyři základní atributy bohyně – koruna z pšenice symbolizující hojnost nejen v antickém světě, ale i v dnešní společnosti, páska přes oči vyjadřující náhodnost, roh hojnosti vytvořený z jejích vlasů zastupující další symbol pro hojnost a nakonec natažené ruce se zlatými mincemi, které bohyně ráda propůjčí ostatním.

Münze Österreich AG

Rakouská státní mincovna je vlastněna rakouskou centrální bankou. Do roku 2002 byla jako jediná instituce kompetentní razit rakouský šilink, od roku 2002 je odpovědná za emisi rakouského podílu eurových mincí. Založení mincovny se datuje od roku 1194, podnětem bylo přeměnit obrovský poklad stříbrných keltských mincí, kterými se vykoupil z vězení anglický král Richard I. (zvaný Lví Srdce). Richard I. Byl zajat během svého návratu domů z křížové cesty, když projížděl Rakouskem, vévodou Leopoldem V. Hodnota pokladu - tehdejších 100.000 keltských mincí by dnes byla cca 2 mld. Euro. V dobách Rakousko-Uherské monarchie se zde razily koruny, zlaté guldeny, groše, tolary a dukáty. Dnes je mincovna vybavena moderními automaty, které mají produktivitu 750 mincí za hodinu špičkové kvality a její výrobky jsou známé po celém světě.

Firma Münze Österreich je jedním ze čtyř významných akcionářů švýcarské rafinerie Argor Heraeus SA. Od roku 2002 vlastní 24,6% podíl švýcarského koncernu. Investiční zlaté slitky pro firmu Münze Österreich vyrábí švýcarský rafinér Argor Heraeus SA.

VÝROBNÍ PROGRAM

 • ražení eurových a centových mincí
 • ražení na celém světě oblíbených a v Evropě nejrozšířenějších zlatých a stříbrných investičních mincí Philharmoniker
 • emise sběratelských, pamětních mincí a medailí
 • zlaté investiční slitky firmy Münze Österreich splňují přísný standard „GOOD DELIVERY“ londýnské burzy drahých kovů (LBMA). Zásluhou strategického spojení se švýcarským výrobcem - Argor-Heraeus SA kvalita slitků s logem Münze Österreich odpovídá nejvyšším standardům a jsou proto bez připomínek akceptovány

Pravost a hodnota slitků je zaručena následujícími údaji:

 • logo firmy „Münze Österreich“. Tato značka platí za vysokou kvalitu výrobků firmy Münze Österreich AG
 • údaj o hmotnosti a ryzosti: Fine Gold 999,9
 • pečeť kvality „Melter Assayer“ od švýcarského výrobce firmy Argor Heraeus SA
 • individuální číslo slitku zaručuje, že každý slitek je unikát

Slitky mají vyražené sériové výrobní číslo. Ke slitkům se nedodává certifikát. Zlaté slitky vyrobené od začátku roku 2010 používají nový firemní design (modifikované dvouřádkové logo – dříve třířádkové, jiný typ písma). Na hodnotu slitků při nákupu nebo prodeji nemá tento krok žádný vliv.

Geiger Edelmetalle AG

Geiger Edelmetalle AG je rodinná společnost se sídlem v Rötha-Espenhain u Lipska, která byla založena v roce 2008. Společnost s více než stovkou zaměstnanců na pěti místech v Německu a Švýcarsku vyrábí mince, slitky a další produkty z drahých kovů.

Kromě výroby a obchodování společnost Geiger Edelmetalle AG nabízí také rozsáhlé doplňkové služby, včetně spořicích plánů, pronájmu bezpečnostních schránek, skladovacích prostor v cenově výhodném centrálním a bezcelném skladu.

V roce 2020 dosáhla skupina společností Geiger Group Obrat téměř půl miliardy eur

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×